OTOvy stránky nejen o fOTOgrafování


HOUSKA

V romantickém kraji Karla Hynka Máchy je jedním z nově objevovaných cílů turistických výletů i hrad Houska. Po mnoho let byl veřejnosti nepřístupný a sloužil jako rekreační zařízení jednoho velkého podniku. Nyní je opět v soukromých rukách, konají se zde pravidelné prohlídky, výstavy a po domluvě s kastelánem zde lze uspořádat i společenské akce... Majitelé se snaží postupně, podle svých finančních možností, uvést zámek do pořádku a pronajímají jej i k natáčení filmů.

Hrad Houska byl před vznikem Bezdězu centrem celé této oblasti. Pravděpodobně jej založil na počátku své vlády Přemysl Otakar II. Tento masivní objekt má čtyřúhelníkový půdorys s uzavřeným středním nádvořím. Po roce 1930 byl celý areál hradu restaurován a v současnosti je to jeden z nejlépe dochovaných přemyslovských hradů.

Již v roce 1316 uvádějí kroniky Housku jako majetek Hynka z Dubé, který bojoval proti loupeživým rytířům a podporoval královskou moc a proto dostal do zástavy i hrad Bezděz a ves Kuřivody.

Hrad byl přirozeně chráněn kolmými skalami a tak byla opevněna pouze jeho jižní strana. V roce 1432 koupil panství i s Houskou Jan ze Smiřic, který byl v r. 1423 na sjezdu kališníků v Praze zvolen mezi 12 hejtmanů, kteří měli spravovat českou zem. Jan ze Smiřic se poté zařadil mezi příznivce Zikmunda Korybutoviče, po jehož pádu začal otevřeně zrazovat husitské hnutí.Spojil se s přívrženci císaře Zikmunda ("lišky zrzavé") a v r. 1437 dosáhl jmenování mezi 6 rytířů, kteří měli spravovat zemi v době císařovy nepřítomnosti. I později Jan ze Smiřic nebezpečně intrikoval, což se mu nakonec stalo osudným. Při jednání o návrat krále Ladislava Pohrobka osočil Smiřický tajným listem Jiřího z Poděbrad. Tento dokument se však dostal do správných rukou a Jan Smiřický byl popraven.

Kolem roku 1590 byl hrad přestavěn na renesanční zámek. Po skončení 30. leté války však Housce hrozilo nebezpečí, neboť byla na seznamu hradů, které měly být zbořeny. Naštěstí v r. 1658 na základě dobrozdání inženýra Pieroniho byl zbourán jen poplužní dvůr před zámkem,  zasypány příkopy a zbourána věž. Další úprava hradu byla provedena okolo roku 1823, kdy byl ve vlastnictví Kouniců.

A pověst ? Tady je :

Hrad Houska je postaven na vysoké skále, ve které je propast, vedoucí přímo do pekla. A aby lidé zabránili satanovi vystupovat na zem, přimo nad propastí postavili kapli....

O tajuplných věcech a úkazech kolem Housky, stejně jako o původu unikátní malby v hradní kapli by se dalo napsat ještě mnoho řádků...Já však tato vyprávění o tajuplných záhadách ponechám raději místnímu kastelánovi...Věřte, umí to opravdu výborně ! :-)

Historicky cenná je i zelená světnice s nástěnnými malbami z 16. století...

Ke hradu dojedeme nejlépe po silnici č. 38. Z trasy Mladá Boleslav - Česká Lípa odbočuje před městem Doksy vlevo silnice č. 273 směr Mšeno. Ve Žďáru odbočíme na úzkou vedlejší silničku a přes Kruh přijedeme do Dolní Housky, kde je i parkoviště s nezvyklým parkovacím automatem.

S možnostmi občerstvení je to zatím poněkud horší...(v roce 2003). Na Housce je možno zakoupit pití, turistické známky, pohledy, Tatranky a zmrzliny, do běžné restaurace je to však daleko několik kilometrů. Máme-li pěkné počasí, můžeme se na oběd z hradu vypravit pěšky - několikakilometrovou procházkou. Pohostinství v Dolní Housce je s ohledem na otevírací dobu natolik nepohostiné, že raději pokračujeme ještě cca 1 km po modré značce. Rekreační středisko bývalé Geologie má útulné posezení, dobré jídlo a lidové ceny :-)

Na Mozaiku z cest

Na hlavní stránku

 

 Všechny obrázky k textu byly nasnímány digitálním fotoaparátem Minolta Dimage 7.