OTOvy stránky nejen o fOTOgrafování


Kabelová spoušť pro Pentax *ist D

V dobách klasické fotografie patřila mezi nejpotřebnější příslušenství drátěná spoušť. Tedy přesněji - nejdříve gumová hadička s balónkem, jehož stiskem bylo možno otevřít závěrku, aniž bychom fotografický přístroj na stativu "rozklepali". V pozdějších dobách přešli výrobci na mechanické ovládání závěrek a narodily se drátěné spouště. Dnes, v dobách elektroniky je spoušť drátěná nahrazena spouští kabelovou nebo "drátovou".

Cena těchto kabelových spouští dosahuje na pultech obchodů několika set i tisíce korun. Pojďte se podívat, jak si ji můžeme vyrobit za 50,- Kč

  POPIS :

Zapojení kabelové spouště je prakticky to nejjednodušší, co může být. V případě Pentaxu *ist D se jedná o dvouokruhový spínací obvod s jedním společným vodičem. Sepnutím prvního kontaktu aktivujeme funkci AF (autofokus), sepnutím druhého kontaktu dojde k vlastní exposici.

Praktickou zkouškou jsem zjistil, že oba okruhy na sobě nejsou závislé, tzn. že snímek bude korektně exponován i v případě, že před exposicí nebude aktivována funkce AF. Tato zkušenost mi umožnila podstatně zjednodušit konstrukci kabelové spouště, neboť v těchto případech (použití manuálně ostřených objektivů s dlouhou ohniskovou vzdáleností, měchu pro makrofotografii, nástavce pro mikrofotografii atd.) stejně funkci AF nemohu použít.

Měřením na Pentaxu jsem zjistil, že při exposici spínáme napětí cca 1,6 V při proudu okolo 60 mikroampérů. - pól je na přitom na společném kontaktu. To znamená, že nemusíme mít obavy z běžných přechodových odporů, odporu vodičů ( při rozumných délkách, samozřejmě) a za normálních podmínek ani z napětí, indukovaného do vodičů elektromagnetickým polem.

Jako konektor pro připojení kabelové spouště do přístroje můžeme použít běžný stereofonní JACK o průměru 2,5 mm.

Délku vodičů kabelové spouště jsem s ohledem na mnohostrannost použití zvolil 5 m. Jako vodič jsem použil PVC izolovaný Cu kablík 2x0,25 mm2.

Jako spínač jsem použil obyčejné spínací tlačítko bez aretace. Spínač můžeme vestavět do libovolné krabičky, jejíž velikost nám vyhovuje. Já jsem pro zjednodušení žádnou krabičku nepoužil, pouze jsem po připájení vodičů na kontakty spodní část tlačítka ovinul několika závity kaučukové samovulkanizující elektrikářské pásky. Stejně tak můžeme použít i kousek samosmršťovací bužírky přiměřené délky.

Zapojení konektoru je zřejmé z obrázku.

 

 
  Poznámky ke konstrukci :

Všechny použité součástky jsou běžně dostupné a neměl by se vyskytnout problém s jejich sháněním. Uvedené zapojení můžeme modifikovat v těchto variantách :

a) Použití monofonního JACKu. Při použití stereofonního konektoru podle obrázku nezáleží při používání kabelové spouště na poloze přepínače AF na přístroji. Při použití monofonního konektoru dojde k tomu, že obvod AF je trvale zapojen. Proto musíme přepnout přepínač AF na přístroji do polohy MF, jinak dochází k zvýšenému odběru z napájecích zdrojů a zvýšenému namáhání motorku ostření a objektivu.

b) Pokud chceme využívat i možnosti dálkového ovládání AF, použijeme kablík třížilový. Můžeme použít buď dvě samostatná spínací tlačítka, nebo využít například svazku kontaktů ze starého telefonního relé, která vhodně "najustujeme".

Dodatek :

Podle zkušeností pana Hájka, který si drátovou spoušť postavil, lze využít (po výměně konektoru) originální výrobek Pentax MZ. U originální drátové spouště je zapojení vodičů následující :

ČERNÝ VODIČ - společný,

MODRÝ VODIČ - ostření,

ČERVENÝ VODIČ - exposice

 

 
     
Na konstrukce Na hlavní stránku