OTOvy stránky nejen o fOTOgrafování


Botanicus v Ostré

Už tu máme pomalu léto, venku je pěkně...a co doma ? Pojďte raději někam ven, do přírody. A pokud máte malé děti, určitě jim uděláte radost výletem do historické vesnice  řemesel a bylinné zahrady nedaleko Lysé nad Labem :-)

 

Ves Ostrá v těsném sousedství Lysé nad Labem do historie ničím významným nevstoupila...tedy v minulosti. Nestojí tu žádný hrad ani zámek, nenarodil se tu žádný buditel...obyčejná vesnice. Nějaká ta stavení, koupaliště, autokemping, hospoda, muzeum kamen...a zahrady Botanicus. Zahrady, historická vesnice řemesel...vše vzniko až po r. 1989.

Pokud vás zajímá program akcí, ceny vstupného, otevírací doba - navštivte webové stránky http://www.botanicus.cz.

Nebudu nahrazovat oficiální stránky této firmy, shrnu pouze několik postřehů :

  • Za normálních okolností příjemně volno, v době konání akcí dle programu (kdy se rovněž zvyšuje vstupné z 80,- Kč za dospělého na 175,- Kč) někdy hlava na hlavě :-(.

  • V celé vesnici se sice má platit "místními mincemi" - jedna za 10 korun, ale pokud Vám dojdou nebo je nemáte, většinou není problém se domluvit a platit deseti či dvacetikorunami.

  • Některé atrakce jsou zajímavé - například za výrobu svíčky zaplatíte 10,- Kč, počítejte ale s tím, že ve "výrobně" strávíte nejméně 45 minut :-).

  • Na rýžovišti si "vyrýžujete" kapky mosazi a měděné piliny, některé však jsou tak velké, že každé dítě bude úspěšné :-)))

  • Ceny některých atrakcí jsou dle mého názoru nepřiměřené, za "ušmoulání" přírodního mýdla s bylinami zaplatíte 40 Kč stejně jako za 2 m provazu, který si smotáte...:-(

  • Stylové občerstvení prodávané v krčmě (palačinky, ovocné šťávy) jsou sice dobré, výroba však je tak pomalá a fronta tak dlouhá, že jsme raději zvolili občerstvení na koupališti (levné, rychlé, dobré) :-)

 

A teď ať hovoří spíše obrázky :

Do Ostré se snadno dostanete automobilem, když z Lysé nad Labem vyjedete směrem na Nymburk. Po několika km je ves Ostrá, parkoviště je vyznačeno šipkami.

Jak jsem se již výše zmínil, v historické vesnici řemesel se zrovna moc neobčerstvíte. Fronty na palačinky jsou dlouhé a jejich výroba tak pomalá...."Jednoho dne jdu krmit želvy. Otevřu vrátka ... a frrr ! Všechny želvy byly pryč !" jak říkal kdysi Smutný Muž ze Semaforu. Občerstvení na blízkém koupališti je rychlé, paní ochotná, sortiment nesrovnatelně bohatší a ceny vskutku lidové :-)

No, a když pojedete za krásného dne na tenhle výlet, přibalte si ssebou i deku nebo nafukovací lehátka. Po prohlídce atrakcí historické vesnice, procházce zahradou s nesčetným množstvím různých bylinek a občerstvení i vám určitě přijde k chuti  chvíle odpočinku na trávě a koupání v čisté vodě pískovny...

Na Mozaiku z cest

Na hlavní stránku