OTOvy stránky nejen o fOTOgrafování


Průhonický park

Jaro je tady a je zase čas k výletům. "Slunce svítí, ptáci zpívají, kytky voní..." jak říkával pan Werrich. A když všechno kolem nás kvete, pojďte se podívat třeba do Průhonického parku :-).

 

Průhonice, osada, založená "na průhonech", se prvně připomínají v r. 1187, kdy tu byl vysvěcen románský kostelík Narození P. Marie, dnes nejstarší část zámeckého areálu. V jeho blízkosti, na ostrohu nad Botičem, stávala nejprve tvrz, později přestavěná na gotický hrad, v 16. století zesílený baštou a mohutnou věží. Později Zapští ze Zap nechali gotické objekty přebudovat na renesanční zámek.

V r. 1885 se dědička Průhonic Marie Antonie Gabriela provdala za hraběte Arnošta Emanuela Sylvu Tarouccu. Ten pak nechal zámek upravit ve slohu české novorenesance podle projektu arch. J. Stibrala, za účasti malíře H. Schwaigera a sochaře C. Kloučka.

Současně s přestavbou zámku začal nový majitel budovat velkoryse pojatý park. Postupně nechal vykoupit pozemky v okolí zámku a vytvořil tak souvislý celek o rozloze přes 200 ha. osou celého areálu se stal potok Botič. Na něm a jeho přítocích, Dobřejovickém, Olešském a Zdiměřském potoce pak byly vybudovány jezy, přepady i menší nádrže. Tyto úpravy spolu se třemi většími rybníky, Podzámeckým, Labeškou a Bořínem, výrazně změnily tvář krajiny i místní klimatické podmínky.

Základem zámeckého parku se pak stala původní společenství dřevin, doplněná o nově vysázené domácí i exotické stromy a keře, sdružované do harmonických celků. V roce 1927 vykoupil celý areál stát a dal jej k disposici Státním pokusným objektům zemědělským. Dnes spravuje park Botanický ústav České akademie věd.

V parku můžeme nalézt přes 1000 druhů a odrůd stromů a keřů, z toho asi 850 listnatých. Průhonický park se doporučuje navštívit především v květnu, kdy kvetou rododendrony. je jich tu asi 7000 exemplářů, z toho 40 kultivarů bylo vyšlechtěno přímo zde. Pozoruhodné je také alpinum v prudké skalnaté stráni nad Botičem. Má plochu přes 3 ha a roste na něm asi 700 taxonů horských, skalních a stepních rostlin.

Park je protkán cca 40 km cest, pěšin a pěšinek...Doplňuje jej romantická zřícenina Gloriet, Česká chalupa, přenesená na hráz rybníka Labešky z Národopisné výstavy v Praze r. 1895.

 

Do Průhonic se dostaneme snadno, od metra Opatov jezdí příměstské autobusy MHD. Další variantou je vlastní automobil, dálnice D 1 a "exit" Průhonice :-) Parkování na náměstí nebývá problém, i před zámkem je velké parkoviště.

Co se občerstvení týče, na náměstí je malý pivovar s dobrým kvasnicovým pivem, středními cenami, průměrným jídlem a neochotnou servírkou, která většinou komunikuje pouze citoslovcem "hmmm". Ale že mluvit umí, jsem se přesvědčil, když mi vysvětlovala, že v kuchyni mi dětskou porci k obědu neudělají... :-(

Naproti tomu vřele doporučuji restauraci Hliněná bašta...Cena jídla sice poněkud vyšší, ale prostředí velmi příjemné, obsluha ochotná a jídlo vynikající. Jen jedinou vadu tahle restaurace na výjezdu z Průhonic přece jenom má : V sezóně doporučuji zarezervovat si místo telefonicky předem. Jinak se může stát, že se prostě nevejdete...

Na Mozaiku z cest

Na hlavní stránku