OTOvy stránky nejen o fOTOgrafování


Obecné zásady

Klasická fotografie

Digitální fotografie

  O fotografii jsem se zajímal už v ranném mládí, asi tak od 11 let.Tenkrát jsme (já a mí rodiče) fotografovali hlavně Flexaretem, později jsme si pořídili Prakticu mat.

Byly to krásné chvíle - s kilogramovým přístrojem na krku, potom soboty a neděle, kdy byla koupelna obsazená 24 hodin denně. Školní fotokroužek v tom mým rodičům příliš nepomohl - když jsem se vrátil večer z kroužku, zavřel jsem se do koupelny...

V té době jsem převážně "dokumentoval" naše cesty a výlety, začala mne zajímat příroda, hrady a zámky, ale i technika. A to mi zůstalo dodnes.

Časy se mění...Pryč jsou doby, kdy pytlík ustalovače stával 2,50 Kč, litrová láhev Rodinalu se dala v Astrooptice v Jindřišské ulici (bazar) koupit za korunu, kinofilmy Foma se prodávaly za 6,50 Kč jako "denní náplň bez kazety" ( to se dal film na denním světle zastrčit do prázdné kazety a nic se mu přitom nestalo).

Zato takový sortiment filmů a papírů, jaký je dnes na trhu, býval snem každého profesionála, neřku-li amatéra. Na barevné filmy za 35,- Kčs ( i s vyvoláním) se stávala fronta již v zimě, aby byly na dovolenou...Z bývalého NDR se vozily objektivy, příslušenství, filmy, papíry, celníci občas oko přivírali - prostě, bylo to úplně jiné.

V této části svých stránek bych Vás rád seznámil se svými poznatky a "objevy", výsledky experimentů, ale také se zásadami, které jsou sice všeobecně známé, ale jejichž dodržování se mi osvědčilo.

Takže - vyberte si, co Vás zajímá...

  Na hlavní stránku