OTOvy stránky nejen o fOTOgrafování


Vítkův Hrádek

Tedy, vlastně....ony jsou dva, ty Vítkovy Hrádky :-) Ten, co je tu na obrázcích, se nachází v okrese Česky Krumlov na pravém břehu Lipenské přehrady. A někdy se píše též jako Vítkův Kámen. Ten druhý můžeme najít v okrese Jindřichův Hradec, nad Hamerským potokem poblíž obce Blažejov. Ale o tom zas někdy jindy...

Výrazný zalesněný suk se zaobleným vrcholem, zvaný Vítkův Kámen (1035 m), je nejvyšším bodem hornatiny na pravém břehu Lipenské přehrady nad vsí Svatý Tomáš. Na jeho vrcholu nalezneme mohutné zříceniny hradu Vítkův kámen.

Vítkův Kámen založili Vítkovci pravděpodobně ve druhé polovině 13. nebo na počátku 14. století. Po většinu své existence byl v majetku Rožmberků a to až do jejich vymření roku 1611.

V roce 1364 na tomto hradě věznila vzbouřená šlechta krále Václava IV. I po zániku většiny hradů si Vítkův Kámen stále udržoval strategický význam jako strážní bod na česko - rakouské hranici. Z tohoto důvodu byl v 16. století nově opevněn vnější hradební zdí s pěti bastiony. Opuštěn byl až po požáru v 18. století. V roce 1869 dali Schwarzenberkové zříceniny opravit, po r. 1945 byl hrad nepřístupný, neboť se nacházel v hraničním pásmu a vojáci měli své strážní stanoviště přímo v jeho areálu.

V současné době je hrad zásluhou Občanského sdružení na záchranu Vítkova Kamene opravován. Další podrobnosti můžete najít přímo na webových stránkách tohoto sdružení...

Hlavní stavbou hradu je mimořádně rozlehlá (14 x 17,5 m) obytná věž s nižším polygonálním přístavkem - v současné době nepřístupná. Dochovala se i podstatná část pozdně gotického opevnění s baštami a střílnami.

Prohlídku hradu bychom měli pokud možno stihnout za denního světla. Podle pověsti se zde za dlouhých podzimních nocí zjevuje za srdcervoucího kvílení a skučení přízrak malého bezhlavého mužíčka. Ten za svého života - jako kněz - svedl ženu a teď musí ve zříceninách jako pokání 1000 let sloužit mše....

Ke hradu se dostaneme nejlépe po silnici č. 162  z Českého Krumlova do Frymburka, přívozem do Frýdavy a potom dále do Svatého Tomáše. Rovněž můžeme přejet přes hráz Lipenské přehrady (pokud není zrovna opravována, jako v době mé návštěvy) a poté přes Přední Výtoň do Frýdavy... Automobil můžeme zaparkovat před kostelem ve Svatém Tomáši a pak už to máme na hrad necelých půl kilometru :-) Těsně vedle hradu nalezneme domek a anténní stožár mobilních operátorů - je to sice výborná navigační pomůcka, ale měl jsem co dělat, abych ho neměl na obrázcích :-(.

Ve Svatém Tomáši si můžeme také prohlédnout nově opravený kostel a areál bývalého schvarzenberského loveckého zámečku ve švýcarském stylu, doplněného hospodářskými budovami z poloviny 19. století. V r. 1990 sice vyhořel, ale již má nového majitele...

V době mé návštěvy (červen 2004) to s občerstvením v okolí bylo jednoduché - žádné nebylo ! Ale na závěr ještě upozornění : Přesto, že železná opona již padla, při cestě na Vítkův Hrádek se pohybujete v pohraničním pásmu ! Cestou minete jednu nebo dvě rozpadající se roty pohraniční stráže...ale ani současná pohraniční policie nejeví velké pochopení pro snahu zkrátit si cestu automobilem přes zákazy vjezdu !!! Ve vlastním zájmu proto nejezděte po cestách, kde je to zakázáno. Čas, ztracený vysvětlováním, případně i výdaj za nákup pokutových bloků by vám zbytečně mohly zkazit jinak příjemné zážitky.

Všechny obrázky k článku byly snímány přístrojem Pentax *ist D, objektivem Zenitar 2,8/16 mm a stereoobjektivem Loreo.

Na Mozaiku z cest

Na hlavní stránku

Na další obrázky