OTOvy stránky nejen o fOTOgrafování


Letecké muzeum Kunovice

 

Tedy přesněji : Letecké muzeum Slováckého aeroklubu v Kunovicích... Toulali jsme se po vlastech českých, počasí za moc nestálo a tak jsme se vypravili na výlet. Do Kunovic, kde mělo být podnikové muzeum Aera. Mělo...ale už dávno nebylo. Nebo vlastně...všechno je trochu jinak :-)

Ono to vlastně bylo takhle : V Kunovicích byla za I. republiky založena filiálka (tedy pobočka) letecké továrny Avia.Po obsazení našeho území německou armádou tato továrna prováděla zpočátku generální opravy a rekonstrukce stíhacích dvojplošníků Avia B 534. Od podzimu 1939 do roku 1944 byly hlavním programem opravy dopravních letadel Junkers W-34, ojediněle i Messerschmitt Bf-108, italských SM-82 i ukořistěných sovětských SB-3. Od r. 1944 zde byly prováděny i opravy německých Arado Ar-96.

I po válce bylo práce dost...opravy trofejních letadel, vznikaly nové (bohužel většinou do výroby nezavedené) prototypy...Když jsem naslouchal výkladu průvodce, získal jsem poněkud smutný dojem, že tahle pobočka (asi díky centrálnímu řízení z Prahy) vždycky hrála až druhé housle...

Ale jedna věc mne velmi potěšila. Muzeum již není tovární, spadá pod Slovácký aeroklub. Ale díky dobrým a nadšeným lidem je jakási spolupráce mezi aeroklubem a továrnou zachována a učni pracují i na renovaci muzeálních exponátů. je to tak, je to dobře a je to i vidět !!! :-) Co bych ještě dodal - navštivte raději tuhle exposici se mnou :

   

Tohle není letecké muzeum, na jaká jsme zvyklí...Snad nejvýstižněji by se dalo říci, že je to regionální letecké muzeum, které nám stručně představuje letectví v Kunovicích. A představuje - klobouk dolů - velice hezky. bezpochyby i toto muzeum má své existenční potíže - jako většina jiných. Ale jako velký klad hodnotím, že to návštěvníkovi nepřipomínají, na ceně vstupného se to nepozná a na stavu exponátů také ne :-) Vstupné činilo v létě 2005 okolo 30 Kč za dospělého. za tuhle cenu jsme dostali jsme velmi zajímavý výklad, odpovědi na zvědavé dotazy a potom jsme si mohli exponáty volně prohlížet i fotografovat...

Ještě několik základních údajů, jak u pozvánek na výlet bývá zvykem : Doprava asi nejlépe automobilem. Muzeum leží na okraji města. Značení ve městě prakticky není, ptejte se na Slovácký aeroklub a nebo na RAMETKU... Kdybyste našli cestu a Letu Kunovice, tak vězte, že jedete úplně špatně (jak se stalo i nám). A občerstvení po výletu ? Tentokrát si opravdu nedovolím radit...ale za svého toulání po této oblasti jsem dospěl k závěru, že se vaří všude alespoň dobře :-)

Všechny obrázky jsou snímány přístrojem Pentax *ist D, objektivem Voigtlander Ultragon 19-35 mm

 

Pojďte na výlet

Na hlavní stránku