OTOvy stránky nejen o fOTOgrafování


Muzeum pana Tarantíka

 

Ten dnešní výlet  jen půldenní, pokud se pohybujete (třeba o dovolené) v okolí Plzně. Ale zato je to na naše české poměry kuriosita - soukromé vojenské muzeum. Ale pojďme vstoupit :-)

 Muzeum začali otec a syn Tarantíkovi budovat někdy v r. 1992, od roku 1993 je přístupné veřejnosti. Návštěvníci si mohou o většině exponátů přečíst zajímavosti z jeho historie, někdy doplněné příběhy "ze života" ze zkušenosti pana Tarantíka nebo jiných pamětníků. Další informace o tomto muzeu můžete najít na jeho webových stránkách http://www.airpark.wz.cz.

 Bohužel, byli jsme návštěvou tohoto "muzea" značně zklamáni. Většina vystavených exponátů je prakticky "šrot", který si můžete prohlédnou pouze zvenku. Vstupné 50,- Kč za osobu je s ohledem na to, co muzeum nabízí, značně vysoké...Poněkud mne zarazil postoj paní u pokladny, když se otec tří dítek asi osmiletých ptal, jaké je dětské vstupné a od jakého stáří děti platí. Paní odpověděla v tom smyslu, že dětské vstupné není a platí všechny děti, protože ty prý stejně na všechno nejvíce šahají a ničí....Hmmm, to měla bojová technika vydržet střet s nepřítelem, když nevydrží dětské ručičky...:-)

 Aby bylo všechno negativní soustředěno pohromadě - ještě je samostatně placená prohlídka tuším Il - 14 (20,- Kč/os.) a vrtulníku. Tu "dvacku" za osobu jsme si zaplatili, po chvilce čekání do trupu letadla vstoupili a vyslechli si "kvalifikovaný" výklad : Že tohle je letadlo, ta lanka sloužila k tomu, aby se za ně zahákli výsadkáři, než vyskočí, na sedačce že je model bomby, která se házela z letadla, kdož bombardovalo, že tohle je pilotní kabina (ano, sedněte si do sedadel), tyhle páky se přitahovaly k sobě, když mělo letadlo vzlétnout a strkaly od sebe, aby přistálo, tohle jsou páky na motory a až si to prohlídnete, tak půjdeme...Ještě jsem nakoukl ke stolku navigátora a telegrafisty (inu, profesionální deformace) a když jsem mezi přístrojovým vybavením objevil starý "bzučák" pro výcvik telegrafistů, odešel jsem...I můj synek se o odborném výkladu vyjádřil tak, že paní prý ještě neřekla, že : Aby to letělo, tak se musely točit vrtule"...No a nabídku na další kvalifikovaný výklad a prohlídku vrtulníku ( za 10 Kč na osobu) jsme s díky odmítli.

 Tak, varování před tím špatným je za námi. A teď ať mluví fotografie, ať víte, co je k vidění....

       
       
       
       
       

 Positivní je, že dva exponáty jsou volně přístupné. Můžete si zkusit zatočit věží tanku a zaměřit protiletadlové dělo 85 mm...

 Do muzea se dostaneme jednoduše. Cestou od Plzně jedeme po silnici 231 na Zruč - Senec. (Značení v Plzni je dobré, na příjezdu od Prahy je odbočka vpravo na Zruč jasně vyznačena). Projedeme Zručí a na konci obce zahneme vlevo (silnice č. 180, směr Třemošná). Pak několik set metrů, odbočíme doleva na malé parkoviště a můžeme se kochat :-).

S občerstvením na místě bych raději nepočítal. My jsme po prohlídce exponátů dostali hlad a místní (nikoliv "pracovníci muzea") nám doporučili restauraci U Pálků. Když se budeme vracet po stejné trase, nalezneme ji vlevo, v kulturním domě vedle obchodu. Doporučuji se zastavit. Uzené krůtí stehno s křenem a oblohou v jejich podání je opravdová lahůdka a spolehlivě vylepší (stejně jako jiná nabízená jídla) rozporuplný dojem z návštěvy muzea.

Všechny obrázky jsou snímány přístrojem Pentax *ist D, objektivem Voigtlander Ultragon 19-35 mm a většinu jich fotografoval můj syn David.

 

Pojďte na výlet

Na hlavní stránku