OTOvy stránky nejen o fOTOgrafování


Tankový den v Lešanech

 

Na tenhle výlet můžete vyrazit jen jednou ročně - poslední prázdninovou neděli. V loňském roce se konal nultý, v letošním 29.9.2004 první Tankový den v Lešanech.

 Lešany jsou malá obec asi 5 km západoseverozápadně od Týnce nad Sázavou. nachází se v ní čtyřkřídlý barokní zámek s věží ze 17. století, později přestavěný...ale ne, tohle si necháme na jindy.

Jméno Lešany je možná povědomé řadě těch dříve narozených, kteří absolvovali svoji vojenskou službu v šedesátých až osmdesátých letech teď již minulého století. Jeden z největších vojenských útvarů v okolí Prahy, dělostřelectvo, i o raketách se cosi šuškalo...V současné době je z tohoto útvaru (pro návštěvníky je přístupná jen malá část areálu) pracoviště a exposice Armádního historického ústavu.

Nejsem historik a nechci psát kroniku lešanského vojenského útvaru. Ale slyšel jsem vyprávění, které si zaslouží, aby nezapadlo v propadlišti dějin.

V srpnu 68 roku vyrazila tanková kolona Rudé armády z Benešova s úkolem zajistit, aby tento útvar nezasáhl do osvobozování Československa na straně kontrarevoluce. Velitel ruské kolony vyslal (neboť mu byl znám počet děl, množství výzbroje a počet vojáků tohoto útvaru) parlamentáře, aby zajistil klidný průběh akce. Parlamentář se však vrátil s nepořízenou, že prý plukovník X.Y. si přeje mluvit s ruským velitelem osobně. A potom prý došlo k zajímavému setkání - dva frontoví vojáci, důstojníci, kteří se rozloučili v r. 1945, se setkali po 23 letech, tentokrát však na různých stranách. A protože ruský velitel znal svého spolubojovníka a věděl, že bude plnit své povinnosti do posledního okamžiku, postup ruské kolony se na několik hodin zastavil. Přesně do té doby, než byla o incidentu informována Praha a z ministerstva vyslali důstojníka s novými rozkazy. Celá událost měla ale další dohru. Již bývalého velitele bylo nutno potrestat. Ale jak, když byl nositelem celé řady vysokých sovětských vyznamenání ? Čeští soudruzi proto vymysleli geniální návrh : Požádají ruskou stranu, aby onomu důstojníkovi vyznamenání odňala - a pak ho bude možno po zásluze potrestat. Ale, světe, zboř se, Moskva odmítla. Prý se zdůvodněním, že onen důstojník byl vyznamenán za své hrdinství v bojích ruskými řády a jen ruská strana má právo rozhodnout, komu je odejme...Takže ten pán byl zbaven jen českých vyznamenání a odeslán do důchodu.

No ale k věci. V lešanské exposici AHÚ můžeme vidět rozsáhlou sbírku tankové, automobilní a dělostřelecké techniky včetně některých druhů výzbroje raketových vojsk. Exposice na velmi vysoké úrovni, fotografování povoleno, prohlídka na celý den. Takže o tom někdy příště - snad jen ještě jedna poznámka : U vchodu nás uvítá růžový tank. Ano, ten, co o něm byla v 90. roce vedena tak široká a bouřlivá polemika. I při mé poslední návštěvě byl tank růžový, dokonce byl nátěr opravený. Jen nebylo nikde uvedeno, zda opět natírali poslanci, nebo tentokrát již pracovníci AHÚ :-)))

Tankový den byl rozdělen na dva hlavní body programu. Po slavnostním zahájení, kdy defiloval nejstarší a nejnovější tank z výzbroje naší armády, byla za doprovodu dobových písní předvedena řada tanků a jejich modifikací, která byly v naší armádě používány...Protiletadlový dvojkanón na tankovém podvozku za doprovodu budovatelských písní roku 1968 dokonce před očima nadšených diváků zdevastoval připravenou Škodovku !

       
       
       
       
       
 

Po ukončení ukázky tanků následovala dynamická ukázka Vojenské policie AČR. Podle připraveného scénáře se na tankodrom vřítil "odcizený" červený Land Rover, řízený "nebezpečným a ozbrojeným pachatelem". Za ním jel v závěsu zelený Rover "empíků" s modrými majáčky.

Za doprovodu komentáře z reproduktorů "pachatel" "náhle" spatřil drátěný zátaras, v dostatečné vzdálenosti šlápnul na brzdu....a ono nic :-) Červená "roura" sice zpomalila, ale na jemném blátíčku tankodromu klouzala až těsně k zátarasu, kde se zastavila...(Naštěstí, protože platit 40 tisíc za dvě gumy by se nikomu nechtělo).

V důsledku toho ale obě vozidla zastavila o kousek jinde, než se očekávalo. A proto taky dýmové bombičky, vržené jedním z příslušníků zásahové jednotky vybouchly sice tam, kde měly...ale nad nimi stál Rover vojenské policie.

A tak "pachatel" v červené rouře seděl za volantem, zatímco z druhého Roveru  v oblaku dýmu se vyřítili kašlající a chrchlající vojenští policisté, kteří bravurně zasáhli a "pachatele" zneškodnili :-))) Nevěříte ?

 A protože na téhle akci bylo generálů pomalu víc, než na Ministerstvu, zanedlouho rozhlas oznámil, že pro velký úspěch se bude dynamická ukázka opakovat ještě jednou. A napodruhé to všechno klaplo, jen pachatel už prchal opatrně, aby znovu nedostal smyk :-).

Po obědě následovala ukázka bojů z druhé světové války :

Na les, bráněný sovětskou pěchotou a protitankovým dělem zaútočila jednotka Wehrmachtu s dvěma obrněnými transportéry a dělem. Silným útokem zatlačili rudoarmějce zpět do lesa. Poté se však na scéně objevily dva tanky Rudé armády. První z nich najel na minu, po kratší době byl i druhý zneškodněn výstřelem z německého děla. Přesto však Rudá armáda postupuje vpřed a zajímá několik fašistů. Další prchají, ale to již přijíždí "sedmá kavalerie" na třech Willysech s americkou vlajkou, zbývající Němce zajímá a boj končí...O celém boji vypovídá jen několik záběrů :

       
       
   

Na závěr pak byla ještě ukázka jízdních schopností našeho nejmodernějšího tanku (těch má mít naše armáda ve výzbroji třicet). No, posuďte sami :

Do muzea se dostaneme jednoduše. Na silnici 105 je dobře viditelná hnědá tabulka Vojenské muzeum. Odbočíme mimo obec a asi po jednom kilometru jsme na místě. S parkováním to ale bylo horší - podle odhadu pořadatelů přijelo přibližně 4 500 automobilů a 16 tisíc návštěvníků :-) Proto dobrá rada : Vyjeďte raději z domova o hodinu dříve....my jsme šli pěšky kolem několikakilometrové fronty automobilů, hledajících místo k parkování...

Všechny obrázky snímal přístrojem Pentax *ist D můj syn David.

 

Pojďte na výlet

Na hlavní stránku