OTOvy stránky nejen o fOTOgrafování


Na sever od Balatonu II.

 

Dneska se podíváme do Afriky a navštívíme opatství na polostrově Tihany....

Ne, nepojedeme do opravdovské Afriky mezi Masaje :-) Ale v malé vesničce Balatonederics na severním břehu Balatonu, nedaleko Keszthely  najdeme ve svahu nad jezerem Africké muzeum Dr. h.c. Dr Nagy Endréné... Nejsem si zcela jist, maďarsky neumím, ale z toho, co je v muzeu vystaveno, jsem pochopil, že Dr. Nagy Endréné byl jeden z "bílých lékařů" v Africe. A jako většina takových byl asi i vášnivý lovec - alespoň vystavené trofeje ve vile tomu nasvědčují.

Celé muzeum se skládá ze tří částí. V první můžeme najít živá zvířata :

 

V druhé části je postavena malá africká vesnice s původními obyvateli z "papundeklu", takže se s nimi můžete vyfotografovat a nemusíte přitom odevzdávat dary :-)

Třetí část je "lovecké safari" pro malé děti. Jdete bludištěm po stezce vysekané v křoví...a tu vás uvítá masajský bojovník....v křoví zahlédnete lva...buvola...(naštěstí je všechno z "papundeklu" ale přesto se tam jedno mrňátko rozplakalo a drželo se maminky :-)

Na zpáteční cestě můžeme navštívit poloostrov Tihany. Ten byl po staletí uzavřeným místem, od Aszófö ho dělil kanál a přístup k němu byl možný pouze přes zdvihací most. Důsledky této uzavřenosti můžeme ještě dodnes pozorovat - žijí zde zvířata a rostliny, charakteristické pouze pro Tihany.

Poloostrov byl obýván již v době železné. Z této doby pochází ještě dnes dobře viditelný zemní hrad, ležící severně od vesnice, mohyly a později za Římanů zde stála i řada vil. První písemné záznamy, vztahující se na Uhersko, pocházejí z r. 1055. Král Ondřej I. tehdy založil tihanyské opatství. Usadil zde benedyktýny a daroval jim rozsáhlé panství. V zakládací listině tihanyského opatství najdeme v latinském textu asi sto maďarských slov a přípon - tento dokument je nejstarší písemnou památkou maďarského jazyka a zároveň i všech ugrofinských jazyků. Ondřej I. byl po své smrti r. 1061 pochován v dodnes zachovalé spodní části kostela, který nechal postavit. Nynější kostel, stojící na starých základech, byl postaven v barokním stylu v letech 1719 - 1754 v době tihanyského opata Ágostona Lécse.

Celá vesnice pod opatsvím je velmi stylová a žije turistickým ruchem. Součástí rozsáhlého muzejního areálu je Dům hrnčíře, Dům stavitele, Dům rybáře...a v duchu turistických služeb žije prakticky celá vesnice. V době naší návštěvy na kopci "Echo", odkud se prý kdysi odrážela ozvěna až 16 x od zdí opatství, vyhrávala indiánská hudební skupina Siouxů...

 

Z vrcholku Tihanyského polostrova od opatství je překrásný výhled na celý Balaton...

Ale ani sama cesta po břehu Balatonu není nezajímavá a naskytne se nám řada překrásných pohledů...Stejně jako na celé řadě dalších míst, i v blízkosti Tihany je řada jachetních přístavů a kotvišť.

Neméně zajímavé jsou asfaltové cyklostezky v celé krajině. Dopravní značení je zajímavou "odrůdou" značení silničního...

A to je pro dnešek všechno...Příště se podíváme na další krasovou jeskyni uprostřed města Tapolca a zříceniny hradu Szigliged...

 

Na Mozaiku z cest

Na hlavní stránku