OTOvy stránky nejen o fOTOgrafování


Policejní muzeum

 

Podzim se zvolna blíží, počasí se kazí a za deštivého dne nás to příliš do přírody neláká. A proto máme alternativu - muzea. Dneska Vás zvu do jednoho, kam mnoho lidí nechodí...Je v Praze na Karlově, malý kousek od Nuselského mostu.

Tohle muzeum znám nejméně 35 let. Tedy...byl jsem v něm jednou, kdysi, za minulého režimu a potom až teď. Ze zvědavosti, abych viděl, co se všechno změnilo...

Nepamatuji se příliš, jak to tam vypadalo tenkrát...Ale když jsem před nedávnou dobou v hromadě brakové literatury, určené do popelnice objevil několik svazků edice Magnet a mezi nimi i Anály z Bartolomějské ulice od pana Kalčíka, vrátil jsem se do dob minulých...alespoň v duchu. Do dob, kdy bdělí ochránci hranic neochvějně bránili klidný spánek našich dětí před rejdy imperialismu, kdy diverzanti, vyzbrojení nejmodernější technikou ve stylu Jamese Bonda pronikali na naše území, aby "otočili kormidlo dějin zpět" a neuvědomělí příslušníci inteligence prchali za hranice, aby své znalosti a vědomosti prodali za mrzký mamon imperialistickým vykořisťovatelům...:-) Tak nějak to tenkrát bývalo...(ale ještě si to docela pamatuji, že ? :-)))).

A to mne inspirovalo k tomu, abych zase po letech tohle muzeum navštívil...Rozsahem není velké, technicky je zajímavé. Nebudu Vás napínat - pojďte se mnou dál :

Exposice muzea je rozdělena do několika částí. První z nich je zaměřená na starou historii - četnické stanice z I. republiky a boj za osvobození naší republiky za II. světové války :

U vchodu do četnické stanice nás uvítá figurína četníka v dobové uniformě... Zařízení četnické pátrací stanice...komu by to nepřipomnělo Tomáše Töpfnera a Četnické humoresky ? Telegrafní stanice a telefonní ústředna - nejmodernější spojovací prostředky...
Od r. 1937 svedli četníci řadu potyček s henleinovskými bandami v pohraničí...To už je smutná historie, řada tragických osudů...i těm je věnována část exposice (bohužel, podle mne až příliš malá) Po osvobození naší republiky v r. 1945 svedl - nyní již Sbor národní bezpečnosti - řadu bojů s banderovskými teroristy, kteří přes naše území chtěli proniknout na západ... V té době byl SNB vybaven převážně výzbrojí a výstrojí ze zásob Rudé armády - i o tom vypráví exposice muzea.

A tím přecházíme do další oblasti činnosti tehdejšího SNB a vojsk Ministerstva vnitra, kterou byla ostraha státních hranic. A tady jsme u těch bojů s diverzanty, úspěšných i neúspěšných přechodů státní hranice jedním či druhým směrem, které se v 50. - 80. letech staly náměty řady literárních a filmových děl... tahle část exposice se v současné době podstatně liší od toho, co bylo vystaveno v 70. letech...

Velkým pomocníkem při ostraze státní hranice byly různé systémy automatické ostrahy. Ty jednodušší... a později i ty složitější. Spolu s tím vkv radiostanice A 7b, RF 11 Radiostanice R 105 - R 109, ale co v té bedně dělá anténní díl z RM 31 ?? :-)
V 50. letech vypadala odloučená pohraniční rota takhle : A v 70. letech už Vojenský projektový ústav projektoval i architektonicky zajímavé objekty... Pro ostrahu státních hranic byl údajně používán i RC model letadla, sloužící ke snímání prostoru státní hranice...

Další exposice je věnována výbavě dopravní policie...Každý starší řidič si bezpochyby vzpomene na staré "Ramery", v exposici je vystaven i první systém řízení silniční dopravy, který byl v provozu v Praze, sněžný skútr...

Pak bychom mohli pokračovat třeba Kriminalistickým ústavem...nazval bych ho Výzkumným ústavem pro potírání kriminality :-) Jeho historie je velmi bohatá a jeho počátky sahají bezmála do časů pana policejnáho rady Vacátka :-)

Šperháky, hasáky... a další kasařské "nádobíčko" Nemyslím, že by bylo moc lidí, kteří na vlastní oči viděli násilně otevřenou nedobytnou pokladnu... tzv. "káču"...
...a nebo taky "popelku"... Kriminalistický ústav také zjišťuje a odhaluje padělky...v poválečné době se například hodně padělaly potravinové lístky. Případný zájemce si může "sejmout" otisk prstu a vyzkoušet si jeho porovnání...třeba s bráchovým :-) Pro porovnání nábojnic a kulek existuje taky přístroj, který v obchodě nekoupíte...
Kdo z kluků by netoužil po takovémhle kufříku kriminalistického technika... ...a kdo z fotografů po kufříku policejního fotografa ?

 

Zajištění místa činu...tenhle pojem známe z každé pořádné detektivky. A v exposici muzea se můžeme podívat na vlastní oči, jak to ve skutečnosti vypadá...

Další kapitolou jsou přístroje špionážní, odposlechy, fotografování, filmování, sledování...Kdysi tahle exposice obsahovala vybavení, které bylo získáno při zadržení cizích špiónů na našem území. V současné době je exposice rozšířena (bohužel, bez podrobnějších informací) i o vybavení "naší" strany :

 

Nestihl jsem v tomhle krátkém článku obsáhnout zdaleka všechno, co je v muzeu vystaveno. V podzimních a zimních měsících je nepřístupná venkovní část exposice...Rozhodně je nutno uznat, že komunistická ideologie, kterou bylo muzeum v 70 letech minulého století prodchnuta, je již pryč. Vystavené exponáty jsou velmi zajímavé a myslím si, že muzeum rozhodně stojí za návštěvu. Postrádal jsem však přece jenom něco z toho, co tu dříve bylo...více údajů o historii jednotlivých exponátů. nemyslím si, že by muselo ještě dneska být "utajováno", který kasař za první republiky tu pokladnu otevřel, historii špionážní skupiny, která byla dopadena a technické vybavení zabaveno...atd. atd.

Ještě několik  stručných údajů, jak u pozvánek na výlet bývá zvykem : Doprava nejlépe Metrem na Nám. I.P.Pavlova, odtamtud pěšky na Karlov...A občerstvení po výletu ? V okolí nám. I.P.Pavlova najdete restaurací, pizzerií, jídelen, kaváren a hospod, že si každý vybere. Opravdu si netroufám některou z nich upřednostňovat...no, snad jen Pivovarský dům s výbornou kuchyní a velkým výběrem různých druhů piv :-)

Na závěr bych rád velmi poděkoval za pochopení vedení muzea. Přesto, že v muzejních prostorách je zakázáno fotografovat, po výměně několika mailů jsem získal jejich svolení. A díky tomu mohla vzniknout tahle "výletová stránka".

Všechny obrázky jsou snímány přístrojem Pentax *ist D, objektivem Voigtlander Ultragon 19-35 mm

 

Pojďte na výlet

Na hlavní stránku