OTOvy stránky nejen o fOTOgrafování


Doostřování

    Stejně jako u klasických fotografií, "kde nic není, ani smrt nebere" a tam, kde jsme špatně zaostřili a nebo obrázek "strhli", se toho většinou moc nedá dělat. Tenhle problém trápil fotografy amatérské i profesionální, ale hlavně ty, kteří potřebovali odstranit problémy...řekněme s "dálkovým průzkumem země" :-))) Inu, i přes nejdokonalejší tehdy dostupnou optiku a materiály se tu rušivě projevovalo chvění vzduchu atd. atd. No, pamatujete se ještě na onen tehdy velmi legendární (byť určitou dobu velmi utajovaný) obrázek golfového míčku v jamce ?.

Ale k věci. Co na snímku není, si sice vymyslet nemůžeme, ale můžeme se pokusit trochu oklamat naše oko. Obrázek sice ostřejší ve skutečnosti nebude, ale bude tak vypadat...Myslíte, že je to nesmysl ?

U klasické fotografie existovaly postupy tzv. filtrace detailů, masek, dokonce kdysi k tomu účelu vyráběla např. Agfa ( a po ní WEB Orwo ) speciální černobílý fotografický materiál....Pro "digitální fotografy" je ale rozhodující, že chytří pánové tohle všechno matematicky rozpracovali a naše fotoeditory mají funkce "zostřit", "doostřit" atd. Principem převážné většiny těchto postupů je, že se vytvoří jakási "maska", a zvětší se kontrast bodů, tvořících kontury.

Ono je to totiž velmi potřebné...Digitální přístroje, ty naše malé přenosné "compy" totiž mají několik nectností. A jednou z nich je (pokud zrovna nesnímáme neupravená data ze snímače - režim RAW, což všechny taky neumí), že mají tendenci výše uvedeným postupem softwarově obrázek doostřovat...doostřovat z našeho pohledu nekontrolovatelně. A proto některé, zejména ty dražší a lepší a "profesionálnější" mají možnost funkci doostření buď vypnout, nebo nastavit v několika krocích. Abychom zabránili vzniku různých artefaktů v JPEG formátech atd., doporučuje se funkci "doostření" pokud možno nepoužívat. Podíváme-li se ale na takto pořízený obrázek bez úprav, budeme zklamáni - subjektivně je obrázek z 1,2 Mpixelové krabičky ostřejší, než z našeho 4, 5 i více Mpixelového miláčka :-( A proto musí nastoupit nějaký fotoeditor, ve kterém zjednáme nápravu...

Ty nejjednodušší funkce - zostřit, doostřit a podobně se obecně nedoporučuje moc používat, protože nemáme kontrolu nad tím, co automaticky provedou. A když máme smůlu, zostří obrázek moc (velké nebezpečí u digitální fotografie), protože potom nám vzniknou nepříjemné kontury (vypadají jako svatozář) okolo hran...Na monitoru to většinou moc nevadí, u tisku je to horší (naštěstí ale většinou můžeme zastavit tiskárnu, vyrvat papír a pak si rvát vlasy nebo vousy - to už podle nátury...:-)), ale ve fotolabu to bývá nejhorší, protože celý balíček obrázků musíme zaplatit a pak můžeme většinou odložit do odpadkového koše :-(. Neznám fotolab, který by na tohle reklamaci uznal...

V Photoshopu mi odborníci radili používat pouze funkce "Unsharp mask", kde můžeme plynule nastavit tři parametry :

Míra  - určuje "účinnost" nebo "sílu" působení tohoto efektu

Poloměr - určuje, kolik pixelů okolo hrany bude efektem dotčeno

Práh - je to přesně naopak, čím menši hodnotu nastavíme, tím ostřejší bude obrázek.

No,dost teorie a  pojďme se podívat, jak to funguje ve skutečnosti :

Scott Kelby ve své knize Digitální fotografie ve Photoshopu uvádí jako základní  nastavení hodnoty :

Neupravený obrázek Jemné zaostření - Míra 150, Poloměr 1, Práh 10
Maximální zaostření - Míra 65, Poloměr 4, Práh 3 Univerzální zaostření - Míra 85, Poloměr 1, Práh 4

Samozřejmě, ostření je jeden z postupů, které můžeme na obrázku vícekrát opakovat. A odborníci doporučují, že lepší výsledek získáme několikrát opakovaným mírným doostřením, než jedním krokem s intenzivním zásahem.

Obecně platí, že obrázky pro publikaci na internetu můžeme (s ohledem na nižší rozlišení monitoru - až na výjimky je nejmenší velikost bodu na obrazovce 0,25 mm) doostřovat obrázky silněji, něž pro tisk nebo pořízení fotografií. Větší rozlišovací schopnost tiskárny nebo osvitové jednotky totiž zobrazí o takové kontury (viz výše), které na monitoru nepůsobí ještě rušivě.

Dozvěděl jsem se však o postupu poněkud odlišném, který umožňuje v některých případech (vše je velmi individuální) doostřit i méně ostrý obrázek s minimalizací vzniku oněch nežádoucích kontur. Jak ? Takto :

1) Otevřeme vybraný obrázek.

2) V menu Obraz zvolíme funkci Režim a klikneme na Lab barva.(Předpokládám, že obrázek máme uložený, jak bývá obvyklé, v barevném prostoru RGB, případně Adobe RGB).

3) Počítač započítá, obrázek se nám na monitoru nezmění, ale na tapetce Kanály se změní zobrazení vrstev z RGB - R - G - B na LAB - L světlost - a - b.

4) Vybereme vrstvu L - světlost a aplikujeme na ní dle vlastní úvahy běžným způsobem filtr Doostřit ( Unsharp mask).

5) Potom zpětně postupem Obraz - Režim - RGB barva vrátíme vše zpět. Obrázek máme ostřejší a barevné kontury prostě nejsou...:-)

A funguje to ? Posuďte sami :

Původní obrázek jsem záměrně "přeostřil", při výstupu z labu by to byl 100 % zmetek...(Míra 190, Poloměr 1, Práh 2) Zatímco výše uvedeným postupem je výsledek tento :-)

  Pokud se chcete o práci s programy Adobe Photoshop dozvědět více, doporučuji se podívat sem. 

Na digitální techniku Na hlavní stránku Na digitální fotokomoru