OTOvy stránky nejen o fOTOgrafování


Digitální fotokomora

    Dokud se nerozšířila digitální fotografie a možnost pořídit "opravdické" fotografie i z digitálních dat, většina knížek o fotografii obsahovala jednu i více kapitol na téma "černá komora". Tam býval popisován postup vyvolání filmu, jeho ustálení, technika zvětšování i zpracování pozitivů. V příloze pak bývala sepsána řada receptů, jak namíchat vývojku, ustalovač, tónovací či jinou lázeň. Digitální fotografie však na nás klade zcela odlišné požadavky.

Mám v knihovně řadu knížek o klasické fotografii. Jsou v nich popsány běžné i méně běžné fotografické postupy, návody na vývojky věčné i jednorázové, tónovače, běliče, ustalovače...z těch snad stovek receptů jsem vyzkoušel jen několik, snad desítky. Zkoušel jsem do té doby, než jsem nalezl to, co jsem ke své práci potřeboval.

S příchodem digitální fotografie do mé domácnosti se situace podstatně změnila. Již nezabírám celé noci a víkendy rodinou koupelnu. Namísto toho sedím u počítače, mačkám tlačítka a není se mnou řeč :-)

Existuje velká řada programů, které můžeme použít při zpracování digitálních fotografií. Od těch nejjednodušších, tzv. lehkých verzí, které dostaneme jako příslušenství digitálního fotopřístroje, scanneru, tiskárny... až po ty nejsložitější, v ceně několika desítek tisíc. Díky kamarádům mám občas možnost používat program Adobe Photoshop 7, který je považován za jakýsi standard profesionálních programů v této kategorii. Ale tak, jak je výborný, je i náročný na obsluhu...pozvolna se učím jeho základům a objevuji ho. A o ty poznatky, které jsem se dozvěděl při osobních konzultacích či studiem ne běžné literatury, bych se chtěl v této kapitole postupně s vámi podělit.

Úprava podexponovaných obrázků Doostřování obrázků Korekce zkreslení Odstranění "modrých kontur"
Aby bílá bílá byla...      

  Pokud se chcete o práci s programy Adobe Photoshop dozvědět více, doporučuji se podívat sem.

   

Na digitální techniku Na hlavní stránku