OTOvy stránky nejen o fOTOgrafování


Korekce zkreslení

    Prakticky v každé trochu lepší učebnici fotografie můžeme nalézt odstavec, týkající se zkreslení perspektivy. Říká se tomu běžně "kácející se linie" a všichni autoři těchto učebnic je považují za jednu ze základních chyb fotografie (pokud to, ovšem, není záměr) :-))).

Jedná o s "chybu perspektivy". Jde o to, že bližší část předmětu se na obrázku zvětší, zatímco vzdálenější se zmenší. Většinou se této chyby dopustíme, pokud se snažíme vtěsnat kupříkladu průčelí paláce z blízké vzdálenosti na kinofilmové políčko. Ten nevděčný palác se nám tam ne a ne vejít, více už poodstoupit nemůžeme, širokoúhlejší objektiv taky nemáme...a tak prostě objektiv nakloníme šikmo nahoru. Trochu, ještě kousek...ještě kousek... a je to ! Když se potom podíváme na obrázek, působí velmi nelogicky a my se bojíme, že ta stěna spadne. Je nakloněná ještě víc, než známá věž v Pize.

Pokud si tohle nebezpečí uvědomíme hned, již při snímání, můžeme této chybě zabránit. Buď změnou stanoviště, nebo zkrácením ohniskové vzdálenosti použitého objektivu. V mnoha případech také může pomoci speciální, tzv. Shift objektiv (umožňující vertikální posun optické soustavy), pokud jej ovšem máme :-). Další cestou je koncipovat záběr umělecký a využít perspektivního zkreslení úmyslně, cíleně. Sbíhající se linie věže působí za správného osvětlení silně emotivně, monumentálně...

No, pokud tuto chybu přehlédneme a nebo výsledný efekt není takový, jaký jsme očekávali, ještě není vše ztraceno. V klasické fotografii existoval postup, zvaný restituce linií. Jeho principem bylo naklonění průmětny zvětšovacího přístroje tak, až došlo ke zpětnému narovnání kácejících se linií. byl to postup náročný zejména na hloubku ostrosti, takže se musel objektiv zvětšovacího přístroje hodně clonit. Ve složitějších případech ( a tak, kde to provedení zvětšovacího přístroje umožňovalo) se doporučovalo naklánět nejen průmětnu, ale i rovinu negativu (tedy hlavu nebo těleso zvětšovacího přístroje).

V digitální fotografii to máme podstatně jednodušší...:-)

Některé programy - například Zoner Media 5 a vyšší, Light verze Photoshopu atd. atd. mají přímo funkci  "vyrovnání linií" (což je vlastně korekce zkreslení).

V Photoshopu je postup velmi jednoduchý a rychlý:

1) Otevřeme vybraný obrázek na celou obrazovku.

2) Celý obrázek vybereme kombinací tlačítek Ctrl + A.

3) Poté aktivujeme režim Libovolné transformace kombinací tlačítek Ctrl + T.

4) Středový bod rámečku transformace přetáhneme tak, aby se dotýkal uprostřed dolního okraje obrázku.

5) "Uchopením" okrajových bodů rámečku při současně stisknutém tlačítku Ctrl můžeme linie libovolně vyrovnat a nebo pokřivit.

6) Proces transformace ukončíme tlačítkem Enter.

7) Máme-li pocit, že střed obrázku je deformovaný, k odstranění této deformace můžeme použít filtr Deformace.

K tomuto postupu není třeba - podle mého názoru - žádný ilustrační obrázek.

  Pokud se chcete o práci s programy Adobe Photoshop dozvědět více, doporučuji se podívat sem. 

Na digitální techniku Na hlavní stránku Na digitální fotokomoru