OTOvy stránky nejen o fOTOgrafování


Preselektor BCC

Preselektor je vynikající věc...Pomůže nám odstranit hodně rušení z krátkovlnných pásem a to obzvlášť u přístrojů moderních, miniaturizovaných. Vřele doporučuji vyzkoušet.

    Konkrétně tohle zapojení objevil, myslím, OK1ZAD a upozornil na ně na diskusním fóru o FT 817. Z krátké mailové korespondence jsem vyrozuměl, že toto zapojení i zrealizoval a používá je rovněž pro přizpůsobení LW antény délky okolo 21 m. Příklad, hodný následování, nemyslíte ?

Zatím je na této stránce dostupný pouze originální návod. Jakmile zapojení definitivně dokončím, podělím se o své zkušenosti :-)

K otázce výkonového dimenzování toroidních jader Amidon (pokud tento preselektor použijeme i pro přizpůsobení vysílací antény) bych rád uvedl tabulku, kterou publikoval na www stránkách GQRP clubu Revd. George Dobbs G3RJV ve svém článku "A short guide to harmonic filters for QRP transmitter output".

materiál barva do 10 W 10 - 25 W 25 - 50 W 50 - 100 W 100 - 200 W
- 2 červená T 37 T 44 T 68 T 68 T 80
- 6 žlutá T 37 T 37 T 37 T 44 T 50

V preselektoru BCC jsou použita jádra Amidon T 80 - 2 a T 68 - 6, teoreticky (zatím nezkoušeno) by použitá jádra měla vyhovovat s menší rezervou pro výkon do 100 W.

K použitým součástkám :

  • Železopráškové a ferritové materiály Amidon lze koupit či objednat u firmy GES Electronic. V době přípravy tohoto článku (05/2005) byla jádra na skladě a poštou jsem je obdržel do dvou dnů...

  • Zapojení jsem poněkud zjednodušil a použil jsem ruský keramický přepínač 2 x 5 poloh z náhradních dílů k ruským vojenským radiostanicím.

  • Na místo uváděného ladícího kondenzátoru jsem použil rovněž "inkurantní" vzduchový ladící kondenzátor 2 x 450 pF, obě sekce zapojeny v sérii.

Pozn.: Tohle zapojení považuji dosaženými výsledky za natolik zajímavé, že je publikuji, i když jsem je ještě nedokončil...Léto se blíží, dovolená také a každý si může snadno do batohu přibalit 21 m tenkého kablíku, ne ? :-)

Na radio Na hlavní stránku