OTOvy stránky nejen o fOTOgrafování


       
   

Amatérské vysílání

 
       

Něco o RF 10

Síťový zdroj pro FT 817

Preselektor BCC pro FT 817

VKV lodní kmitočty

Napájecí konektor pro FT 857

Nový síťový zdroj pro FT 817

  Úvodem...

Před několika týdny mi přišel e-mail od jednoho radioamatéra...Že prý si prohlížel mé stránky, nalezl na ně kdesi odkaz, ale o amatérském rádiu a vysílání na nich nic není...A jak to tedy prý se mnou je ?

Amatérským rádiem a vysíláním se zabývám od roku 1976. Dne 2. října 1976 jsem se poprvé ozval pod svoji "dětskou" značkou OL1AVG. Stihnul jsem to tak tak, na půl roku :-) Od 1. května 1977 jsem začal vysílat pod svoji značkou OK1DOB, kterou mám dosud.

Od února 2007 vysílám z nového (a doufám i posledního) pevného stanoviště v Dobřichovicích - LOC JN79DW.

V současné době se na amatérských pásmech vyskytuji jen občas. Používám převážně QRP zařízení FT 817 ND a invertované V 2x21 m, které ladím anténním dílem z "Třince" v pásmu 160 - 15 m. Někdy používám také starší FT 277 E (to hlavně, když se dlouho nemohu s QRP dovolat :-)) a někdy i "expediční" FT 857, napájenou z akumulátorů a "šikmý paprsek" délky cca 16 m...

Pokud se mnou navážete spojení na amatérských pásmech, nyní Vám pošlu tenhle lístek...Je na něm  loď, se kterou někdy jezdím.

Pokud by někoho zajímaly technické parametry : JET s hliníkovým trupem, délka 15,1 m, šířka 4,2 m, výtlak 18,5 t, max. ponor 0,65 m, 2 vznětové motory VOLVO po 468 kW, max. rychlost okolo 45 km/hod....:-)

Tyhle lístky, stejně jako ty předcházející s Trojským zámkem, mi vytiskl rychle a přitom hezky Pavel Pok OK1DRQ http://www.tiskqsl.zde.cz, za což mu opakovaně děkuji :-)

Z galerie mých dřívějších QSL lístků :

Tak tohle byl můj (pokud si vzpomínám), první "kveslík" :-) Vysílal jsem tehdy hodně z přechodného stanoviště u Karlštejna a tyhle pohledy byly tenkrát (70. léta teď již minulého století) ke koupi po 1,- Kčs....
I to však byla na tu dobu vysoká investice a proto jsem si začal "kveslíky" vyrábět večer v koupelně fotograficky. Průhledná fólie, arch Propisotu, tuž, rýsovací pero, matné fotopapíry z výprodeje (balíček 100 ks 9x13 byl ve výprodeji za 5 korun)....
Potom jsem lístek vylepšil pro vysílání z přechodného stanoviště. Kvůli tomuhle negativu jsem se několik dní tahal ve 3 hodiny ráno s deskáčem 9x13 a stativem na zádech několik kilometrů do kopce...a nakonec jsem stejně použil negativ z kinofilmu :-))
O něco později přinesl kamarád Vláďa OK1DKU tyhle lístky. Vytiskli mu je tenkrát v opravdovské tiskárně za 10 hal/ks...Dodat razítko z dětské tiskárničky a bylo to ! (Výroba razítka byl tenkrát problém, člověk musel mít potvrzení, aby razítko nezneužil ! :-))) ).
V druhé polovině 80. let bylo možno získat "na příděl" z radioklubu hotové lístky slušné kvality (materiálu, míním !), Bohužel, na přední straně byly úředně  schválené politicko propagační obrázky...
V 90. letech, když jsem se přestěhoval mimo Prahu, jsem si nechal vytisknout konečně své lístky. Bohužel, tiskárna to trochu spletla a vyplodila lístky černobílé...Inu, než přišly lístky nové, rozeslal jsem několik stovek těchto...
Když tiskárna svůj omyl napravila, až do svého přestěhování zpět do Prahy jsem posílal lístky tyto...
Můj zatím poslední QSL lístek, který jsem posílal, dokud jsem bydlel v Praze. Je na něm zobrazen Trojský zámek se zahradou v Praze 7.

 

 

 

Na hlavní stránku