OTOvy stránky nejen o fOTOgrafování


Kmitočty lodních VKV radiostanic

Tyhle údaje o kmitočtech se vám mohou hodit...Pokud sedíte doma u stolu a chcete  vědět, co se děje v Praze na Vltavě, poslouchejte na kanálu č. 9 nebo č. 10. Mimo to Státní plavební správa vysílá každý pracovní den v 9.30 a v 10.00 hod. na kanálu č. 80 plavební informace, platné pro splavnou část Vltavy a Labe.... Dozvíte se tam nejdůležitější vodní stavy ze 7. hodiny ráno a sem tam i zajímavé informace o tom, co se "na vodě" děje :-)

    A na čem poslouchat ? Dnes je dostupná za rozumnou cenu celá řada radiostanic. Po vhodném naprogramování (zajímá nás kmitočtová část spektra mezi 156 - 163 MHz) můžeme použít celou řadu levně dostupných radiostanic - já jsem vyzkoušel "ručky" nebo mobilní  Motoroly, často nabízené (i s naprogramováním pamětí pro kmitočty) na radioburzách nebo na inzertních stránkách. Samozřejmě, v tomhle rozsahu funguje i např. sofwarově "přeprogramovaná" FT 857 D...

Mít na své lodičce radiostanici při plavbě na splavných úsecích Vltavy a Labe je velká výhoda...třeba při proplouvání plavebními komorami si nemusíte (většinou) shánět telefonní čísla na obsluhu a domlouvat se mobilním telefonem... atd. atd...:-). Nezapomeňte ale, prosím, na dvě základní věci :

a) Telekomunikační zákon hovoří o telekomunikačním tajemství...Můžete tedy poslouchat, ale neměli byste o tom, co slyšíte, dále mluvit.

b) Pokud byste chtěli svoji staničku používat na plavidle, musíte mít povolení ČTÚ a musíte být držiteli příslušného oprávnění radiooperátora.

No a teď už se můžeme konečně podívat, jak to s těmi "lodními" VKV kmitočty na celém světě vlastně je :

str.1.pdf str.2.pdf str.3.pdf str.4.pdf
str.5.pdf str. 6.pdf str. 7.pdf  

 

Na radio Na hlavní stránku