OTOvy stránky nejen o fOTOgrafování


Upgrade Pentaxu *istD

Asi před dvěma měsíci proběhla zpráva, že Pentax dal k disposici upgrade programového vybavení k Pentaxu *ist D. Na stránkách českého Pentaxu jsem o tom žádné informace nenašel. Jak to tedy je ?   

Na českých stránkách nalezneme v sekci software pouze nabídku stáhnout si bezplatně "pluginu" pro Photoshop, která umožní přímé stažení a zpracování RAW souborů z Pentaxu...dobrá věc, ale přece jenom trochu málo :-) (Psáno koncem března 2004).

Na stránkách Pentaxu http://www.pentaxeurope.com naštěstí nalezneme programů více :

  • Firmware update 1.11 - Jedná se vlastně již o druhý upgrade firmware. Starší verze 1.10 umožňovala proti původnímu programu : Použití režimu HyM v případě, že kroužek nastavení clony na objektivu je v jiné poloze, než A, použití EV kompensace v Manual modu, soubory jsou kompatibilní se standardem DCF 2.0  a EXIF 2.21 a pokud je nastaven barevný prostor snímku na Adobe RGB, TIFF a JPEG soubory mají příponu IGP namísto IMGP. Poslední výhodou tohoto upgrade bylo, že pokud je přístroj v režimu "auto bracketing" a automaticky se po uplynutí nastaveného času vypne, režim "auto bracketing" se nezruší. Update 1.11 je mimo těchto úprav doplněna o část, umožňující řízení fotoaparátu počítačem - programem Pentax Remote Assistant.
  • Photo software update - Obsahuje drobná vylepšení jednoduchého prohlížeče snímků a jeho spolupráci s Pentax Remote Assistant
  • RAW plugin - Velmi užitečná "plugina". umožňující práci s RAW daty z Pentaxu v Adobe Photo Shop.
  • Pentax Remote Assistant - Umožňuje řízení Pentaxu z počítače. Vynikající pomocník pro práci v atelieru. Při použití programu je velmi žádoucí použití síťového napaječe. Program umožňuje ovládat prakticky všechny funkce přístroje myší, nastavení vidíme na obrazovce počítače. Pochopitelně, je tu jeden problém. Protože Pentax je pravá SLR zrcadlovka, před exposicí nevidíme na obrazovce to, co fotografujeme.  Výhodou programu je  velmi praktická a univerzální funkce "časosběrné snímání", umožňující podle hodin počítače nastavit rok, měsíc, den, hodinu, minutu a vteřinu, kdy má být exponován první obrázek, totéž pro poslední obrázek a interval snímků nebo jejich konečný počet :-) Snímky jednotlivých fází květu a podobně tedy můžeme pořídit úplně bez námahy ! Další - a ne poslední výhodou programu je, že při použití počítače nám nemusí záležet na velikosti paměťové karty. Můžeme nastavit ukládání snímků přímo do vybraného adresáře v na disku a v tom případě jsme omezeni pouze velikostí disku v našem počítači...

    Tolik ve stručnosti o dostupných programech. Vyzkoušejte a posuďte - já jsem spokojen :-)

O fotografování Na hlavní stránku Na digitální techniku