OTOvy stránky nejen o fOTOgrafování


Databanka Xs – drive

Každý majitel digitálního fotoaparátu stojí před problémem, jak ukládat větší množství fotografií v terénu. Kapacita paměťových karet je omezená, notebook každý nemá a vozit jej s sebou do terénu je náročné….zkuste databanku. Databanku, přenosný disk, datovou peněženku (???) - více jmen pro jedno a to samé...

 Já jsem tento problém řešil před cca 2 roky. Samozřejmě, od té doby udělala technika veliký krok kupředu a na trhu se objevila celá řada výrobků celé řady výrobců :-). Některé databanky jsou vybaveny displejem, umožňujícím prohlížet uložené obrázky, případně je rovnou i editovat ( slyšte, slyšte !!!), ty jednodušší pouze LCD displejem, který zobrazuje čísla uložených souborů, počet obrázků a další, dle mého názoru "potřebné a nezbytné" informace. S ohledem na své finanční možnosti jsem volil prakticky nejjednodušší přístroj firmy I-tec. Už v té době to byl přístroj bezmála výprodejní a díky Pavlovi z Paladixu jsem jej pořídil za cca 8 tis. Kč i s daní...a nelituji. Během dvou let používání, cestování a převážení ve fotobrašně se osvědčil. Neměl jedinou technickou závadu a nepřišel jsem s ním o jediný obrázek nebo datový soubor.

 Protože všechny tyhle přístroje pracují na shodném principu, pojďme se na tuhle vymoženost blíže podívat :

Databanka Xs drive představuje přenosné paměťové médium o kapacitě 30 GB (v základním provedení). Lze ji použít pro uložení dat z paměťových karet Compact Flash I/II,IBM Microdrive, Mullti Media, Secure Digital a Memory Stick, které se přímo zasouvají do příslušných slotů. Mimo to však může sloužit i jako čtečka těchto druhů karet a externí HDD s přenosem dat přes USB 1.1 port. Všechny funkce databanky jsou indikovány LED diodami. Maximální odběr za provozu je 1000 mA, databanka je napájena z vestavěných Li-Ion akumulátorů, které se nabíjejí přímo napájecím zdrojem 12 V. S nabitými zdroji umožní databanka až 2 a půl hodinový provoz. Ta moje, kterou ukazují obrázky, je starý, dnes již nevyráběný typ.

Databanka spolupracuje s Windows ME/XP a Linux Kernel ver. 2.4 a novější bez nutnosti instalace ovladačů, s Win 98/98 SE, Win 2000 a některými MAC OS po instalaci ovladačů z CD na počítač.

 Součástí dodávky je vlastní databanka, napájecí zdroj 12 V/1,5 A, propojovací kabel USB, CD s ovladači, koženkové pouzdro na databanku a návod.

To nejdůležitější – praktické poznatky :

     Svými rozměry 8x14x3 cm je databanka velmi příhodná na cesty a snadno se vejde do větší fotobrašny. Ani svojí váhou okolo 300 g nám cestování příliš neztíží. Na první pohled se však projeví první a asi jediný vážnější nedostatek – všechny sloty pro paměťová media jsou otevřené. Hrozí tedy nebezpečí vniknutí vlhkosti, prachu a nebo jiných nečistot. Naštěstí výrobce (jak bude dále uvedeno) nebrání rozebrání databanky, takže vyčištění slotů by nemělo představovat problém. Přesto však bych doporučil nepoužívané sloty zakrýt na cesty a do přírody alespoň lepenkou či jinou páskou.

Databanka má 4 základní režimy provozu a její ovládání je velmi jednoduché.

Režim přenosu dat z paměťových karet :

 Při kopírování dat z paměťových karet vložíme paměťovou kartu do příslušného slotu, zapneme databanku tlačítkem Power a po rozsvícení kontrolních LED diod (červené - napájení a zelených - provoz disku a použitý slot) stiskneme tlačítko Copy. LED diody se rozblikají, což indikuje režim přenosu dat. Soubor 25 MB se přenáší cca 30 sec., 128 MB okolo 2 minut a 256 MB mezi 4 a 5 minutami  (počítač Pentium 4, 1,7 GHz, 512 MB RAM/333 MHz).

V českém návodu k použití se uvádí, že databanka podporuje režimy JPEG, MPEG a MP3. Při zkouškách však byly bezpečně uloženy a přeneseny i formáty TIFF a RAW Minolta Dimage 7 a Pentax *ist D.

Po ukončení přenosu se databanka automaticky vypne a můžeme kartu vyjmout.

Režim přenosu dat z databanky do počítače :

Na počítači musí být instalován obslužný program z CD, které je součástí dodávky. Instalace programu podle návodu je zcela jednoduchá, prográmek zabírá cca 64 kB místa na disku.

Po připojení USB kabelu do databanky se databanka automaticky zapne a v adresáři „Tento počítač“ se objeví další 4 disky :

Disk CF –slot karet Compact Flash a IBM Microdrive

Disk SM –slot karet Smart Media

Disk SD/MMC/MS –slot zbývajících typů podporovaných karet.

Disk HD – vlastní disk s daty

Běžným postupem ve Windows vybereme příslušný disk, otevřeme jej, vyhledáme adresář a požadované soubory myší přetáhneme do adresáře v našem počítači.

Přenos dat z databanky také probíhá uspokojivou (na USB port 1.1) rychlostí – 25 Mb za cca 30 sec.

Po ukončení přenosu kabel USB odpojíme z databanky a ta se automaticky vypne.

 Režim čtečky paměťových karet:

Databanku můžeme použít rovněž jako čtečku paměťových karet. Vložíme paměťovou kartu do příslušného slotu databanky, připojíme USB kabel a databanka se sama zapne. Ve složce „Tento počítač“ vybereme příslušný slot CF/SM/SD/MMC/MS a máme přímý přístup k souborům na vložené kartě. Rychlost přenosu je shodná s dříve uvedenými případy – 25 MB/30 sec.

 Režim výměnného disku :

 Tento režim umožňuje přenášet programy, datové soubory, prezentace, editované obrázky apod. Databanku připojíme kabelem USB k počítači a po jejím automatickém zapnutí pracujeme se složkou HD v adresáři „Tento počítač“ jako s dalším diskem. Přetahujeme na něj soubory, data, programy… jenom nesmíme zapomenout, že počítač, na který data chceme přenést, musí mít rovněž nainstalovaný ten ovládací prográmek 64 kB veliký J

A na závěr několik dalších postřehů :

  • Databanka používá běžné HDD z laptopů. Povolením dvou šroubků s křížovou drážkou po vyjmutí gumových nožiček můžeme sejmout kryt a disk je přístupný stejně, jako akumulátory. Z toho vyplývá, že v případě poruchy disku jej můžeme nahradit sami jiným a stejně tak i akumulátory po skončení jejich životnosti. Přístroj není nijak plombován a návod obsahuje postup, jak měnit HDD, takže otevření přístroje by nemělo být příčinou ztráty záruky.
  • Databanka se automaticky vypíná po cca 25 sec. nečinnosti, takže se docela šetří akumulátory.
  • Rychlost přenosu dat je pro mne vyhovující – odpadá půlhodinové stahování 50 obrázků z Minolty a čekání, až se nabijí akumulátory….

Jsem přesvědčen, že databanka je výborný pomocník a doplněk digitálního fotoaparátu na dovolenou, výlety a služební cesty. Používáme-li ji, prakticky odpadá omezení kapacitou paměťových médií – při velikosti komprimovaného obrázku v JPEG 2 MB uložíme na 30 GB disk přes 15 000 obrázků – a to už stojí za to, ne ?

A při porovnání cenových relací je vidět, že nemá smysl kupovat IBM Microdrive nebo větší množství paměťových karet – co myslíte ?

   

O fotografování Na hlavní stránku Na digitální techniku