Na sever od Balatonu.

Tenhle výlet je zahraniční... V létě jsme pobyli nějakou dobu u Balatonu. A protože nebylo počasí zrovna koupací, využili jsme čas k poznávání jeho severního pobřeží a přilehlého okolí.

Balaton je největším jezerem Západní a Střední Evropy. Má rozlohu okolo 60 000 ha. Takzvané "Maďarské moře" leží v západní části země, necelých 90 km od Budapešti. Největší délka jezera je 77 km, největší šířka 14 km. Průměrná šířka se však pohybuje mezi 4 a 7 km.Délka pobřeží je asi 197 km. Nejhlubší je jezero v oblasti tihanyské úžiny, kde hloubka dosahuje 13 m. na severním pobřeží je voda hluboká už v blízkosti břehu, zatímco na jižní straně jsou několik desítek až stovek metrů široké mělčiny a i potom dno klesá do hloubky 4 - 5 m.

Samotná nádrž Balatonu vznikla následkem pohybů zemské kůry přibližně před 20 000 lety.Balaton je napájen vodou z vlévajících se potoků, kanálů a pramenů, vyvěrajících pod dnem jezera. Celkem má Balaton 1 800 milionů m3 vody. Kdyby jezero vyschlo, trvalo by přes 4 roky, než by jej prameny a jeho přítoky znovu naplnily. Základní stav hladiny jezera je 104 metrů nadmořské výšky. Jediný odtok z jezera zajišťuje kanál Sió, který může odvést až 50 m3 vody za minutu. Voda Balatonu je slabě alkalická, měkká. je zkalena miliony malých živočichů a jemným bahnem, viditelnost dosahuje cca 0,5 m. teplota vody se v létě pohybuje mezi 20 - 27 stupni Celsia. Pro plavce a jachtaře je však jezero i nebezpečné - při náhlém příchodu bouře dosahují vlny délky až 7 m a výšky 1,8  metru.

Balaton I. - Balatonfüred a Nagyvászony Balaton II. - Balatonederics a Tihany Balaton III. - Szigliged a Sümeg
  Balaton IV. - Czesnek  

 

Zpět mozaika_z_cest

Na hlavní stránku